Scenariusz “Laboratorium autentyczności” dedykowany jest uczniom klas 6-8 oraz szkół ponadpodstawowych. Lekcja podzielona jest na 2 części. W pierwszej omawiana jest funkcja emisyjna banku centralnego. Szczególna uwaga poświęcona jest zabezpieczeniom polskich banknotach obiegowych. Druga część zajęć ma charakter praktyczny. Uczniowie mają do wykonania zadania, które pomagają im utrwalić nazwy poszczególnych zabezpieczeń a następnie dopasować je do miejsc, w których występują one na polskich banknotach obiegowych.
Materiały do przeprowadzenia lekcji znajdują się w trzech plikach. Scenariusz dla nauczyciela zawiera propozycję narracji do pierwszej części zajęć, zadania do wykonania przez uczniów wraz odpowiedziami oraz wybrane statystyki związane z działalnością emisyjną NBP, które mogą dodatkowo uatrakcyjnić zajęcia. Karta pracy i karta wiedzy są przeznaczone dla uczniów. Pliki są interaktywne (odpowiedzi można nanosić bezpośrednio na pliku pdf), dlatego sprawdzą się zarówno w warunkach edukacji stacjonarnej jak i zdalnej.
Czas: 1 godzina lekcyjna
Karty zadań „Nasz polski złoty” to zestaw ćwiczeń dedykowanych uczniom klas 2-3 szkół podstawowych. Zadania te utrwalają umiejętności rozpoznawania polskich pieniędzy ich nominałów oraz zabezpieczeń, służą również do doskonalenia umiejętności wykonywania obliczeń pieniężnych oraz wskazywania siły nabywczej pieniądza.
Zajęcia „Bank centralny” to propozycja dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Scenariusz może być wykorzystany w ramach edukacji zdalnej lub wydrukowany przez nauczyciela na potrzeby lekcji stacjonarnych. Podczas zajęć młodzież poznaje genezę najstarszych banków centralnych w Europie, a także rolę, jaką współcześnie w polskiej gospodarce odgrywa Narodowy Bank Polski. Scenariusz przewiduje pracę w 4 grupach, z wykorzystaniem tekstów źródłowych, co ułatwia samodzielną pracę uczniów w warunkach zdalnych. Na końcu autorzy zamieścili zestaw ćwiczeń uzupełniających, dotyczących m.in. polityki pieniężnej prowadzonej przez NBP. Nauczyciel może je wykorzystać według własnego uznania, np. jako zadania poszerzające, utrwalające lub sprawdzające zdobytą wiedzę.
Czas: 2 godziny lekcyjne
Prezentacja „Mikołaj Kopernik”, przygotowana w oparciu o broszurę z „Biblioteki edukacyjnej Centrum Pieniądza NBP” pod takim samym tytułem, ma za zadanie ułatwić nauczycielom prowadzenie zajęć poświęconych wielkiemu astronomowi. Na tle epoki przedstawiono najważniejsze wydarzenia z życia oraz osiągnięcia Mikołaja Kopernika, szczególny nacisk kładąc na jego odkrycia w dziedzinie ekonomii. W prezentacji zamieszczono też informacje o numizmatach z wizerunkiem Mikołaja Kopernika wyemitowanych przez Narodowy Bank Polski.
„Biblioteka edukacyjna Centrum Pieniądza NBP” to zainaugurowany w 2020 roku cykl wydawniczy składający się z kilku serii tematycznych, mających na celu popularyzowanie wiedzy na temat polskiego dziedzictwa ekonomicznego oraz zagadnień prezentowanych na ekspozycji stałej. Publikacje mają charakter popularnonaukowy i są adresowane do szerokiego grona odbiorców. Założeniem „Biblioteki edukacyjnej Centrum Pieniądza NBP” jest przedstawienie wybranych zagadnień z zakresu numizmatyki, historii pieniądza, bankowości centralnej, gospodarczych dziejów państwa i osiągnięć polskiej myśli ekonomicznej.
Seria „Biografie” prezentuje dokonania wybitnych polskich działaczy gospodarczych i społecznych, bankowców i ekonomistów, osób związanych z bankowością centralną i prywatną, skarbowością, finansami oraz szeroko rozumianą polityką gospodarczą. Prezentacja biogramów i działalności znakomitych reformatorów gospodarczych umożliwia spojrzenie na szerszy kontekst polskiej myśli ekonomicznej i historii pieniądza. Nowa seria wydawnicza Centrum Pieniądza NBP nawiązuje także do serii monet kolekcjonerskich NBP pn. „Wielcy polscy ekonomiści”, emitowanych od 2017 r. dla upamiętnienia wybitnych postaci, których koncepcje oraz dorobek naukowy miały kluczowe znaczenie dla rozwoju polskiej gospodarki, finansów i społeczeństwa.
Bankoteka od ponad 10 lat zabiera swoich czytelników w fascynujący świat pieniądza.
Przedstawia im:
To tylko część tematów poruszanych w Bankotece.
Publikacja stanowi przedsmak tego co czeka odwiedzających Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka w Warszawie, będące swoistym wehikułem czasu, którym można dotrzeć do najważniejszych i najbardziej odległych miejsc związanych z historią pieniądza.
Bankoteka jest dostępna bezpłatnie.